fbpx

KAŞ TASARIMI

Kaşların ciddi dökülmeler, yaralar ya da şekil bozuklukları olanların kalıcı çözümler aradığı açıktır. Gözler ve çevresi güzellik, estetik ve hatta insanlararası ilk iletişimde büyük önem taşır. Kaşlar da bakışların mimarı olduğu için ifade açısından oldukça önemlidir. Yüzün açılarına ve orantısına uygun, doğallıktan uzaklaşmadan tasarlanmış kaşlar estetiğimize büyük avantaj sağlar. Kişinin olduğundan daha genç ve dinamik görünmesi, sert ifadenin yumuşatılması, düşük gözlerin daha kalkık görünmesi doğru kaş tasarımı ile mümkündür.

Microblading Nedir?

Microblading 3D işlemi, elle çizim yöntemiyle kaşlara uygulanan yarı kalıcı bir kıl tekniğidir. Bu teknikte kaşların şekli, altın orana (phi 1.618) göre hesaplanarak oluşturulur. Sterilize edilmiş aletlerle deri altına pigment uygulanması şeklinde yapılan bu teknik için doğal saç ve kaş rengine uygun pigment seçilir.

Doğal Kaş Görüntüsü Nasıl Verilir?

Microblading 3D işleminde doğal kaş görünümü için simetri, altın orana uygun olarak hesaplanır. Hesaplama işlemi sırasında, uygulama yapılacak kişinin gözlerinin kapalı olması daha uygundur. Bunun nedeni, kaşların simetrisini etkileyebilecek mimik ve kasların gözler kapalıyken daha rahat olmasıdır. Gerçekçi bir kaş görünümü için çizgiler her zaman doğal kaşların büyüme yönünde çizilmelidir.

Microblading Kalıcılığı Nedir?

Rengin kalıcılığı, ilk olarak cildin yapısına ve yağlılık oranına bağlıdır. Cildin yağlılık oranı arttıkça rengin kalıcılık süresi kısalır. Terleme ve güneşin etkileri de rengin yoğunluğunu azaltır. Kalıcılık süresi, ortalama 10-12 ay arasında değişir. Ancak yağlı ciltlerde bu süre 6 aya kadar düşebilir. Bu süre sonrasında uygulama yenilenmelidir.

Uygulama Sonrası Neler Yapılmalı?

Uygulama sonrasında yapılacaklar, uygulama başarısının % 70’ini etkiler. Bilinçli olarak tavsiyelere uyulmazsa, çizgilerin % 80’ine yakını kaybedilebilir. Uygulama sonrası şunlara dikkat edilmelidir:

• İşlem sonrasında durulama ve kremlerin uygulanması çok önemlidir.

• İlk 5-7 gün renk daha koyu görünür. 7 gün sonra koyu renk etkisi % 40 ila 50’si kendiliğinden kaybolur. Rengin çok yoğun olduğu düşünülüyorsa, cilt iyileşmesi sonrası rengin kaybolması için 7 gün sabırla beklenmesi gerekir.

• Uygulamadan bir ay sonra düzeltme işlemi yapılması gerekebilir çünkü ilk uygulamadan sonra çizgilerin yüzde 10-15’i yok olur. İyileşme süreci, 28 gün sonra tamamen gerçekleştiğinden, bu sürenin sonunda kaybedilen pigmentler eklenir.

• Yağlı, problemli ciltler için birkaç ekleme ve düzeltme yapılması gerekebilir.

Microblading Ağrılı Bir İşlem Midir?

Uygulama sırasında hissedilen ağrı kişiden kişiye farklılık gösterir. Korkanlar veya adet döneminde olan kadınlar genelde daha fazla ağrı hissedebilir. Ancak diğer kişiler, kaşlarını alırken hissettikleri gibi bir acı duyarlar. Uygulama sırasında ağrıyı engelleyici krem veya sıvı anestezi ilaçları kullanılabilir.