Dudak Renklendirme

Dudak Renklendirme

Daha dolgun, daha canlı, daha genç ve daha bakımlı dudaklar… Böylesine kusursuz bir dudak yapısına kim hayır diyebilir ki? Tüm bu sonuçları elde etmenizi sağlayan dudak renklendirme, tamamen sizin tercihleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda, dudaklarınıza dilediğiniz dolgunluğu ve rengi verebilen bir uygulamadır. Özellikle son yıllarda, ünlülerin de dudak renklendirme akımına cesurca katılması ile birlikte fazlaca popüler hale gelen bu uygulama, şimdilerde en popüler kalıcı makyaj teknikleri arasında sayılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Dudak renklendirme işlemi ile ilgili bir diğer merak edilen soru da budur. Kalıcı dudak renklendirme yaptıranların çoğu, aslında bir nevi kalıcı ruj etkisine sahip olmak için bu işlemi tercih etmektedir. 7/24 bakımlı ve güzel dudaklara sahip olmak, her kadının hayali ve isteği olabilecek nitelikte bir taleptir. Her sabah uyandığınızda ruj sürmek zorunda kalmamak ya da beklenmedik anlarda bile bakımlı ve güzel görünmek için kalıcı makyaj dudak renklendirme uygulamasına başvurulabilir. Bu işlemi dilediğiniz renkte yaptırabileceğiniz için de aslında dudak renklendirmenin bir bakıma ruj yerine geçtiğini de söylemek mümkün olur. En iyi dudak renklendirme uzmanı, işlem sonrasında size en doğal görünümlü ruj etkisini verebilecektir.

Dudak renklendirme işleminin kendisi kadar önemli olan bir diğer süreç de dudak renklendirme sonrası izlenen iyileşme ve bakım sürecidir. Dudak canlandırma sonrası bakım, en az işlemin kendisi esnasında gösterilen titizlik ve özen kadar önemlidir.

Kliniğimizde dudak gençleştirme yaptıranlar, işlemin akabinde 3 hafta kadar bir süre sonra tekrar kliniğimize davet edilir. Bu vizit kontrol amaçlı olup, dudakların ne durumda olduğunu, boya pigmentlerinin cilt ile nasıl bir harmana girdiğini ve dudak altı derisinin bu pigmentlere uzun vadede nasıl tepki verdiğini ölçmek amaçlı yapılır.

Bu kontrolün yanı sıra dudak renklendirme işleminin akabinde sizin de bireysel olarak dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Dudak renklendirme sonrası bakım aşamalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

-İşlemin tamamlanmasının akabinde en az 24 saat dudaklara su değdirilmemelidir.
-Yine işlemi izleyen ilk 24 saat içerisinde yenen yemeklere dikkat edilmeli, işlem gören dudaklar ile temasından kaçınılmalıdır.
-Eğer kalıcı makyaj uzmanınız size kullanmanız üzere bir dudak bakım kremi verdiyse, talimatlar doğrultusunda kullanılmalı ve aksatılmamalıdır.
-İşlemden sonra belirli bir süre ruj kullanılmamalıdır. Eğer ruj sürmek istiyorsanız, sürdüğünüz ruj mutlaka kaliteli ve güvenilir bir makyaj markasına ait olmalıdır.
-Dudak renklendirme işlemi sonrasında ilk 24 saat içerisinde herhangi bir alerjik reaksiyon ile karşılaştığınız anda doğrudan kalıcı makyaj uzmanınız ile iletişime geçmelisiniz.
-Özellikle işlem tamamlandıktan sonraki ilk 1-2 saat içerisinde dudaklarda hafif bir şişlik, kızarıklık ve hassasiyet olması oldukça normaldir. Bu, cildin boya pigmentlerine olan doğal bir reaksiyonudur. Bununla birlikte eğer bu yan etkiler ilerleyen saatlerde azalmak yerine artıyor ve daha şiddetli hale geliyorsa, yine bir an önce kalıcı makyaj uzmanınız ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

Dudak renklendirme uygulaması için bir renkte karar kıldıktan sonra sıra, uygulamanın kendisine gelir. Tüm kalıcı makyaj uygulamalarında olduğu gibi dudak renklendirmede de özel kalıcı makyaj iğneleri kullanılır. Bu iğneler, dudak yapınıza ve şekline bağlı olarak cildin 0.3-0.5 milimetre altına enjekte edilerek seçilmiş olan renk pigmentlerini yerleştirirler. Kalıcı dudak renklendirme uygulaması aslında geleneksel dövme tekniklerine benzer şekilde yapılır; ancak aralarındaki en büyük fark, kalıcı dudak canlandırma işleminde iğnenin dövmede olduğu kadar derine inmiyor olmasıdır. Kullanılan boyalar tamamen doğal ve organik olduğu için de dudak renklendirme işleminin kalıcılığı, kalıcı dövmenin kalıcılığı ile kıyaslanamaz. Bildiğiniz üzere dövmeler ömür boyu ciltte kalmak üzere tasarlanırken kalıcı dudak renklendirme, ortalama 2 ila 3 sene gibi bir kalıcılık süresi vaat etmektedir. Elbette bu süreç, kişinin gösterdiği dudak bakımına, dudaklarının yapısına ve cilt özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Çoğu çalışmalar, kalıcı dudak renklendirme uygulamasının 3 yıldan sonra silinmiş olacağını göstermektedir.